دانشکده فیزیک

دانشکده فیزیک​

معرفی

هسته اولیه دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی کار خود را از سال ۱۳۵۸ و با ارائه دروس فیزیک پایه به دانشکده های فنی و مهندسی دانشگاه آغاز نمود، و پس از آن در سال های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۱ به ترتیب با اخذ مجوزهای لازم، دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را دایر کرده و شروع به پذیرش دانشجو در رشته فیزیک نمود. این مجموعه تا سال ۱۳۹۲ تحت عنوان گروه فیزیک شناخته می‌شد و به همراه گروه های ریاضی و شیمی، دپارتمان های دانشکده علوم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی را تشکیل می‌دادند، از سال ۱۳۹۲ و پس از اخذ تأییدهای لازم، این سه گروه به دانشکده های جداگانه تبدیل شدند. درحال حاضر دانشکده های فیزیک و شیمی در مجموعه پردیس علوم دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به فعالیت علمی و پژوهشی خود ادامه می دهند

 فعالیت های آموزشی

دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی همواره تربیت نیروی انسانی کارآمد و آماده سازی دانشجویان برای ورود به مقاطع تحصیلی بعدی و یا انجام فعالیت های مؤثر در مراکز مختلف مرتبط با رشته فیزیک را به عنوان یکی از رسالت های اصلی خود در نظر داشته و برای دستیابی به این مهم، با برخورداری از ۱۷ عضو هیئت علمی فعال، در این مسیر گام برداشته و برای حفظ پویایی و پیشرفت خود تلاش می کند. دانشکده فیزیک درحال حاضر از سه گروه آموزشی فیزیک هسته‌ای، ماده چگال و اتمی مولکولی-نجوم تشکیل شده و اعضا هیات علمی آن در گرایش های هسته ای، اپتیک-لیزر، پلاسما، ماده چگال، نانو فیزیک، اختر فیزیک، و کیهان شناسی در حال فعالیت هستند.

آزمایشگاه های آموزشی فعال در دانشکده فیزیک در حال حاضر شامل آزمایشگاه های فیزیک ۱ و۲ و ۳، و آزمایشگاه فیزیک ۴، اپتیک، حالت جامد و حالت جامد پیشرفته و فیزیک هسته ای برای رشته فیزیک، و آزمایشگاه های فیزیک پایه ۱ و ۲ برای دانشجویان دانشکده های مختلف دانشگاه می باشند.

فعالیت های پژوهشی    

گرایش های مختلف فعال در دانشکده فیزیک هریک در تلاش هستند تا علاوه بر تربیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی متخصص و پژوهشگرانی توانمند، در حوزه پژوهشی با فعالیت های روز بین المللی همگام شده و سهمی در راستای پیشبرد اهداف کلان دانشگاه و در نهایت کشور بردارند. این حوزه ها بسته به تخصص اعضای هیئت علمی دانشکده، انواع مطالعات نظری، محاسباتی و شبیه سازی، و تجربی و آزمایشگاهی را در بر می گیرد. در حال حاضر دانشکده فیزیک دارای چهار آزمایشگاه پژوهشی فعال شامل آزمایشگاه فیزیک نانو، آزمایشگاه فیزیک محاسباتی، آزمایشگاه بیوفوتونیک و آزمایشگاه لایه نازک و رشد کریستال است. همچنین مرکز پژوهشی فناوری ایرانیان پژوهش نصیر (فاپن) (https://fapan.ir/) زیر نظر دکتر رضا افضل زاده عضو هیات علمی گروه ماده چگال در زمینه ساخت دستگاه های التراسونیک هموژنایزر آزمایشگاهی، نیمه صنعتی و صنعتی فعالیت دارد.

فعالیت های دانشکده

 دانشکده فیزیک در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود، تاکنون فعالیت های علمی مختلفی را نیز به انجام رسانده است که در دسته بندی کلی شامل موارد زیر است:

 کارگاه های آموزشی، سخنرانی ها و سمینارها، کنفرانس ها

دانشکده فیزیک با دعوت از پژوهشگران دانشگاه های مختلف و با هدف ارتباط با مراکز علمی دیگر و همچنین آشنایی دانشجویان و اعضا با متخصصان حوزه های مختلف فیزیک، سخنرانی های علمی مختلفی را در سطوح عمومی و تخصصی برگزار می کند. از دیگر فعالیت های دانشکده که همواره با استقبال دانشجویان مواجه می شود، می توان به برگزاری پخش زنده مراسم اهدا جایزه نوبل فیزیک در دو سال اخیر و برگزاری جلسه های فیزیک پلاس با همکاری انجمن علمی دانشکده اشاره کرد. از سوی دیگر دانشکده فیزیک با برقراری همکاری گسترده با انجمن هسته ای ایران، تاکنون برگزاری و سازماندهی بیش از ۲۰ کارگاه، سخنرانی و سمینار تخصصی هسته ای را بر عهده داشته و میزبان دانشجویان، اساتید و متخصصان دانشگاه های سراسر کشور در این رویدادها بوده است.

همچنین دانشکده فیزیک طی ۵ سال اخیر دو کنفرانس ملی زیر را برگزار کرده است:

–       کنفرانس سیستم های بس ذره ای (کپه ای و نانومقیاس)، ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۴     

–       چهارمین کنفرانس ملی شتابگرهای ذرات و کاربردهای آن، ۱۳ و ۱۴ آذرماه ۱۳۹۸

 انتشار مجله علمی-تخصصی

دانشکده فیزیک از زمستان ۲۰۲۰ اقدام به انتشار نشریه علمی-تخصصی با عنوان Radiation Physics and Engineering (RPE) کرده است و با جذب ۱۵ عضو هیئت تحریریه ممتاز از دانشگاه های و پژوهشگاه های داخلی و خارجی و همکاری با داوران متخصص، در تلاش است بستری مناسب برای انتشار دستاوردها و فعالیت های علمی در زمینه فیزیک و مهندسی هسته‌ای فراهم کند. این نشریه هم اکنون با کسب مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دارا بودن نمایه های پایگاه های اطلاعاتی مختلف و عضویت در نهادهای معتبر، به صورت فصلنامه و به زبان انگلیسی منتشر می شود. اطلاعات بیشتر در زمینه نشریه در پایگاه اینترنتی آن به آدرس (http://rpe.kntu.ac.ir/ ) قابل دستیابی است.

دانشکده برق
دانشکده ریاضی
دانشکده کامپیوتر
دانشکده صنایع
دانشکده عمران
آموزش های عمومی
دانشکده مکانیک
علم مواد
نقشه برداری
دانشکده هوافضا
دانشکده کامپیوتر
دانشکده شیمی