دانشکده مهندسی هوا و فضا

دانشکده هوافضا خواجه نصیر

تاریخچه

پیشرفت همه جانبه‌ی کشور و توسعه‌ی پایدار آن بدون گام نهادن در عرصه‌ی تکنولوژی‌های برتر نظیر هوافضا، فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی و … میسر نخواهد بود. در این مسیر فناوری هوافضا دارای دو شاخص منحصر به فرد است، از یک سو این فناوری می‌تواند موتور محرک سایر فناوری‌ها بوده و باعث ارتقاء همه جانبه‌ در بسیاری از فناوری‌ها گردد و از سوی دیگر دستیابی به دانش و فناوری نوین هوافضا از مظاهر اقتدار کشورها محسوب می‌گردد.
گروه هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در سال ۱۳۷۹ در دانشکده‌ی مهندسی مکانیک دانشگاه آغاز به کار نمود و پس از رشد سریع در سال ۱۳۸۵ به عنوان سومین دانشکده‌ی مهندسی هوافضای کشور بطور مستقل در محل سابق دانشکده‌ی مهندسی مکانیک تأسیس گردید.
نخستین گروه از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد در چهار گرایش آیرودینامیک، جلوبرندگی، سازه‌های هوایی و دینامیک پرواز و کنترل در مهرماه سال ۱۳۷۹ در دانشکده مشغول به تحصیل شدند. پس از آن با توجه به نیازهای موجود در بخش مهندسی فضایی، در پی تدوین برنامه‌ی آموزشی جامع توسط اساتید دانشکده و تصویب آن از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، از سال ۱۳۸۱ گرایش مهندسی فضایی نیز برای اولین بار در کشور در دانشکده‌ی مهندسی هوافضا راه‌اندازی گردید. با برگزاری موفق دوره‌ی کارشناسی مشترک مهندسی هوافضا (با دانشگاه MATI روسیه/مسکو) از مهرماه سال ۱۳۸۳ و با توجه به توانمندی‌های دانشکده، مجوز پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی هوافضا دوره‌ی روزانه از مهرماه سال ۱۳۸۵ و در مقطع دکتری مشترک مهندسی هوافضا (با دانشگاه MATI روسیه/مسکو) گرایش‌های جلوبرندگی و دینامیک پرواز و کنترل از مهرماه سال ۱۳۸۸ به دانشکده داده شد. همچنین دانشکده از مهرماه سال ۱۳۹۵ علاوه بر دو گرایش قبل در مقطع دکتری، در سه گرایش‌ سازه‌های هوافضایی، آیرودینامیک و مهندسی فضایی نیز پذیرش دانشجو داشته است و بالاخره باتوجه به مجوز دفتر گسترش آموزش عالی، دانشکده برای اولین بار از مهرماه سال ۱۳۹۶ اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد به صورت مشترک با دانشگاه RUDN روسیه در گرایش‌های مهندسی فضایی و جلوبرندگی نموده‌است.
از سال ۱۳۷۹ تا پایان بهمن‌ماه سال ۱۴۰۰، تعداد ۵۵۳ نفر در مقطع کارشناسی، ۶۵۳ نفر در مقطع کارشناسی ارشد و ۵۹ نفر در مقطع دکتری دانش‌آموخته شده‌اند. دانشکده‌ی مهندسی هوافضا دارای ۱۹ عضو هیأت علمی است که از این تعداد ۴ نفر استاد، ۷ نفر دانشیار و ۸ نفر استادیار می‌باشند. تعداد کارشناسان آموزشی، پژوهشی و کارمندان این دانشکده نیز ۲۷ نفر می‌باشند.